top of page
 • תמונת הסופר/תT.Y.M Med

רעלת הריון: מדריך מקיף להבנה, מניעה והתמודדות

רעלת הריון היא מצב מורכב הפוגע בנשים ברחבי העולם. היא מאופיינת בלחץ דם גבוה ובפגיעה באיברים, המתרחשים בדרך כלל לאחר השבוע ה-20 להריון. במאמר זה, נתעמק במורכבות של רעלת הריון, שכיחותה, גורמי הסיכון, הסוגים וכיצד אנו מונעים ומתמודדים איתה.


רעלת הריון ומעקב הריון

בואו ננסה להבין בהתחלה מה היא רעלת הריון באופן כללי:

רעלת הריון היא מצב שעלול להיות חמור המשפיע על נשים בהריון, המוביל לעלייה בלחץ הדם ולפגיעה באיברים כמו הכבד והכליות. זה יכול להשפיע לרעה הן על האם והן על העובר המתפתח.

רעלת הריון יכולה להתבטא בתסמינים שונים, כולל נפיחות (בצקת), במיוחד בידיים, ברגליים ובפנים. תסמינים אחרים עשויים לכלול עלייה פתאומית במשקל, כאבי ראש עזים, הפרעות ראייה (כגון ראייה מטושטשת או רגישות לאור), כאבי בטן (בדרך כלל בצד ימין למעלה), בחילות או הקאות, וקוצר נשימה.

רוב מקרי רעלת ההריון מתפתחים מהשבוע ה 20 להריון.

בישראל רעלת הריון מתרחשת בערך אצל כ-3-5% מההריונות, מה שמדגיש את החשיבות של הבנה והתייחסות למצב זה.


מהם הסיבות הנפוצות לרעלת הריון?

למרות מחקרים מקיפים אשר בוצעו בנושא, הסיבות המדויקות לרעלת הריון נותרו לא ברורות.

עם זאת, קיימות מספר תיאוריות, כולל:

 • התפתחות לא תקינה של כלי דם בשליה.

 • בעיות בתגובת מערכת החיסון.

 • גורמים גנטיים התורמים לפגיעה בתפקוד כלי הדם.

 • מצבים רפואיים קיימים הגורמים לנשים לרעלת הריון.

האם ישנם גורמי סיכון?

בוודאי, בעוד רעלת הריון יכולה להשפיע על כל אישה בהריון, גורמים מסוימים מגבירים את הסבירות להתרחשותה. גורמי סיכון אלו כוללים:

 • הריון ראשון

 • היסטוריה קודמת של רעלת הריון

 • יתר לחץ דם כרוני

 • השמנה

 • גיל (גם בגיל אימהי צעיר מאוד וגם מתקדם)

 • הריונות מרובי עוברים (למשל, תאומים או שלישיות)

 • היסטוריה משפחתית של רעלת הריון

 • מצבים רפואיים קיימים כמו סוכרת, מחלת כליות או הפרעות אוטואימוניות.

כמו שאנחנו כבר יודעים, לרוב הבעיות הרפואיות ישנם מספר סוגים ורמות שונות. האם גם פה זה קיים?

גם במקר של רעלת הריון קיימים סיווגים שונים והיא יכולה להתבטא בצורות שונות.

ננסה לרכז את הסיווגים ולהיכנס קצת לעומק בכל אחד מהם :

רעלת הריון קלה -

רעלת הריון קלה מאופיינת בעליה מתונה של לחץ דם (בין 140/90 ל-159/109 מ"מ כספית) ונזק קל לאיברים. תסמינים נפוצים עשויים לכלול לחץ דם גבוה, נוכחות של עודף חלבון בשתן, בצקות (נפיחות), ולעיתים כאבי ראש.

במקרה של רעלת הריון קלה לרוב יידרשו הנשים למעקב צמוד יותר ושינויים באורח החיים כדי לנהל את מצבן. בדיקות סדירות, כולל מדידות לחץ דם ובדיקות שתן, מבוצעות בדרך כלל כדי לעקוב אחר התקדמות המצב.

רעלת הריון חמורה -

רעלת הריון חמורה היא צורה מתקדמת יותר של המצב, המסומנת על ידי לחץ דם גבוה באופן משמעותי (160/110 מ"מ כספית ומעלה) וחוסר תפקוד איברים בולט. בנוסף לתסמינים שנצפו ברעלת הריון קלה, מקרים חמורים עשויים להפגין כאבי ראש קשים יותר, הפרעות ראייה, כאבי בטן, קוצר נשימה ופגיעה בתפקוד הכבד והכליות.

במקרה של רעלת הריון חמורה נדרשת האישה לטיפול רפואי הדוק, וייתכן שיהיה צורך באשפוז בכדי לנטר את לחץ הדם, למתן תרופות ולהעריך את רווחתם של האם והתינוק. במקרים מסוימים, לידה מוקדמת עשויה להיות מומלצת כדי למנוע סיבוכים נוספים.


לאחר שהבנו קצת מהי רעלת הריון, ובמידה ומרגישים חלק מהתסמינים איך מאבחנים?

האבחנה של רעלת הריון כוללת שילוב של הערכות קליניות ובדיקות מעבדה.

לרוב אלו הבדיקות אשר הרופא שלך יבצע בכדי לקבוע כי אכן מדובר ברעלת הריון:

ניטור לחץ דם: מדידות לחץ דם סדירות עוזרות לזהות כל עלייה משמעותית בלחץ הדם. קריאות עקביות של לחץ דם גבוה מעל 140/90 מ"מ כספית בשתי הזדמנויות נפרדות, בהפרש של ארבע שעות, עשויות להצביע על רעלת הריון. במקרים מסוימים ימליץ הרופא על ביצוע בדיקת הולטר לחץ דם למשך 24-48 שעות רצופות.

בדיקת שתן: נערכת איסוף שתן במשך 24 שעות או בדיקת חלבון נקודתית בשתן כדי להעריך נוכחות של עודף חלבון בשתן. רמה גבוהה של חלבון בשתן, בשילוב עם לחץ דם גבוה, מהווה קריטריון אבחוני מרכזי לרעלת הריון.

בדיקות דם: ניתן לבצע בדיקות דם כדי להעריך את תפקודי הכליות והכבד, להעריך את גורמי קרישת הדם ולבדוק אם יש חריגות בספירת תאי הדם.

בדיקות אולטרסאונד: בבדיקה זו אנו מנסים להעריך את צמיחת העובר, בריאות השליה וזרימת הדם בתוך הרחם וחבל הטבור.


כיצד אפשר למנוע רעלת הריון ובמידה מסוימת איך מתמודדים איתה?

בעוד שלא ניתן למנוע לחלוטין רעלת הריון, מספר אמצעים יכולים לעזור להפחית את הסיכון ולנהל את המצב:

מעקב טרום לידתי קבוע: השתתפות בכל הפגישות לפני הלידה כדי לנטר לחץ דם, רמות חלבון בשתן ובריאות כללית.

שמירה על אורח חיים בריא: אכילת תזונה מאוזנת, עיסוק בפעילות גופנית סדירה (בהנחיית איש מקצוע בתחום הבריאות), וניהול העלייה במשקל.

ניהול מצבים קיימים: שליטה ביתר לחץ דם כרוני, סוכרת ומצבים רפואיים אחרים שעלולים להגביר את הסיכון לרעלת הריון.

תרופות והתערבויות רפואיות: במקרים מסוימים, הרופא עשוי לרשום אספירין במינון נמוך או תרופות אחרות כדי להפחית את הסיכון או חומרת רעלת הריון.

אשפוז וניטור צמוד: מקרים חמורים עשויים לדרוש אשפוז לצורך השגחה מדוקדקת יותר, מתן תרופות ופוטנציאל ללידה מוקדמת במידת הצורך.

* המעקב הצמוד וליווי הריון קיים ברפואה הציבורית וזמין לכולן. אך ישנה של הרפואה הפרטית אשר מגיעה עד אליך ובזמנך הפנוי ומבצעת מעקב קבוע ומקצועי עם דגש עם מקצועיות, מהירות ופרטיות.


בואו נסכם את מה שלמדנו היום

רעלת הריון היא מצב מורכב המהווה סיכונים במהלך ההריון, אך בעזרת מודעות ואמצעים יזומים ניתן למתן את השפעתו. על ידי הבנת ההגדרה, השכיחות, גורמי הסיכון, הגורמים הבסיסיים, הסוגים והאסטרטגיות למניעה והתמודדות, הן הצוותים הרפואיים והן האימהות לעתיד יכולים לעבוד יחד כדי להבטיח מסע הריון בטוח ובריא יותר.

חשוב שנשים בהריון יהיו מודעות לסימנים ולתסמינים של רעלת הריון, כגון לחץ דם גבוה, בצקות (נפיחות), עלייה פתאומית במשקל, כאבי ראש ושינויים בראייה. אם אחד מהתסמינים הללו מופיע, פנייה לטיפול רפואי מיידי היא חיונית.


גילוי מוקדם, ניהול נכון והתערבויות בזמן יכולים להפחית באופן משמעותי את הסיכונים הקשורים ברעלת הריון.


זכרו, מאמר זה משמש כמדריך כללי, ומומלץ תמיד להתייעץ עם אנשי מקצוע בתחום הבריאות לקבלת ייעוץ וטיפול בהתאמה אישית.77 צפיות0 תגובות

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page