top of page
 • תמונת הסופר/תT.Y.M Med

רפואה מונעת: החשיבות של גילוי מוקדם ומניעה

עודכן: 5 ביוני 2023

במאמר זה אנו נתמקד בלהבין מה זה "רפואה מונעת", מה הקשר בין תזונה, בדיקות כלליות וחיסונים? איזה אמצעים עומדים לרשותינו ? וכמובן מה הם היתרונות בראש ובראשונה לנו כ"מטופל" ומה היתרונות למערכת הבריאות הציבורית.


רפואה מונעת

מה זה בכלל המושג "רפואה מונעת" ?

את ההיסטוריה של הרפואה המונעת ניתן לייחס ליוונים הקדמונים, שהכירו בחשיבות השמירה על אורח חיים בריא למניעת מחלות.

רפואה מונעת היא ענף ברפואה המתמקד במניעת מחלות וקידום הבריאות ביחידים ובאוכלוסיות. זה כרוך בזיהוי גורמי סיכון ונקיטת אמצעים להפחתתם או לסילוקם לפני שהם מובילים למחלה או לפציעה. רפואה מונעת מקיפה מגוון רחב של פעילויות, החל מתוכניות חיסונים ובדיקות בריאות ועד ייעוץ לאורח חיים והתערבויות סביבתיות.

אחת המטרות העיקריות של הרפואה המונעת היא להפחית את הנטל של מחלות כרוניות, כגון מחלות לב, סרטן וסוכרת. מחלות כרוניות הן הגורם המוביל למוות ולנכות בעולם, וניתן למנוע או לדחות רבות מהן באמצעות בחירות אורח חיים בריא וגילוי מוקדם וטיפול.


היתרונות של רפואה מונעת למטופלים

רפואה מונעת מציעה מספר יתרונות לחולים, כולל:

 • גילוי מוקדם של מחלות: בדיקות סדירות יכולות לסייע באיתור מחלות כגון מחלות לב, סכרת, וסרטן בשלב מוקדם, כאשר קל יותר לטפל בה וסיכויי ההחלמה גבוהים יותר, ופחות סבירות לגרום לסיבוכים חמורים.

 • מניעת מחלות כרוניות: התערבויות בסגנון חיים, כגון אכילה בריאה ופעילות גופנית סדירה, יכולות לסייע במניעת מחלות כרוניות כמו מחלות לב, סוכרת וסרטן.

 • איכות חיים משופרת: על ידי קידום התנהגויות בריאות ומניעת מחלות, המטופלים יכולים ליהנות מאיכות חיים טובה יותר ולהפחית את עלויות הבריאות שלהם.


יתרונות הרפואה המונעת למערכת הבריאות הציבורית

רפואה מונעת גם מיטיבה עם מערכת הבריאות הציבורית במובנים רבים, כולל:

 • הפחתת עלויות שירותי הבריאות: על ידי מניעת או עיכוב הופעת מחלות, אנשים דורשים פחות טיפול רפואי, מה שמפחית את העומס הכולל על מערכות הבריאות, ובכך הפחית את עלויות שירותי הבריאות על ידי הימנעות מטיפולים יקרים ומאשפוזים.

 • שיפור בבריאות האוכלוסיה: התערבויות ברפואה מונעות יכולות לסייע בשיפור הבריאות הכללית של האוכלוסיות, מה שמוביל לפחות ימי מחלה, עלויות נמוכות יותר של שירותי בריאות ופרודוקטיביות מוגברת.

 • מניעת מחלות זיהומיות: חיסונים ואמצעי מניעה אחרים יכולים לסייע במניעת התפשטות מחלות זיהומיות, שיכולות להיות להן השפעה משמעותית על בריאות הציבור.


האם ניתן לבצע הכל במסגרת הביתית מבלי להגיע למרפאות?

גילוי מוקדם של מחלות

את רוב הדברים אשר מכילה בתוכה הרפואה המונעת ניתן לבצע במסגרת הביתית, בכך להקל בהגעה למרפאות או בתי החולים, וכמובן מניעה של זיהומים ומחלות. להלן מספר דוגמאות :

 • ניטור לחץ דם: לחץ דם גבוה יכול להיות גורם סיכון למחלות לב ושבץ, וניטור קבוע יכול לעזור לזהות כל שינוי בלחץ הדם שעלול לדרוש טיפול רפואי. בנוסף לבדיקות הקבועות אשר נעשות, ניתן לבצע בדיקת הולטר לחץ דם, שהיא בדיקה לניטור לחץ הדם למשך 24 או 48 שעות רצופות ובכך לקבל מידע רב יותר מאשר המתקבל בבדיקה בודדת.

 • בדיקות לבביות: מערכת הלב וכלי דם, היא אחת המערכות החשובות בגוף, בדיקה מקיפה למערכת הלב נותנת תמונה כללית על מצבו וגילוי מוקדם של מחלות וסיבוכים. בחלק מהמקרים חוץ מבדיקת א.ק.ג ניתן יהיה לבצע בדיקת הולטר לב למשך 24/48 שעות.

 • ניטור רמת הסוכר בדם: ניטור רמות הסוכר בדם חיוני עבור אנשים עם סוכרת, מכיוון שהוא יכול לעזור להם לנהל את מצבם ולמנוע סיבוכים.

 • בדיקות מעבדה: בדיקות דם ושתן מלאות, הכוללות תפקודי כליות וכבד, רמת השומנים בדם, נוגדי קרישה, דלקות ועוד.

 • בדיקות כולסטרול: כולסטרול גבוה יכול להגביר את הסיכון למחלות לב, ובדיקות קבועות יכולות לעזור לזהות כל בעיה הדורשת שינוי באורח החיים או התערבות רפואית.

 • אורח חיים בריא: ההבנה בכל הקשור לאורח חיים בריא ותזונה נכונה חשובה מאוד למניעת מחלות ולחיים בריאים בכללי.

באיזה גיל עדיף לבדוק את עצמנו באופן קבוע? האם יש הבדל בין נשים לגברים?

הגיל שבו אנשים צריכים להתחיל בדיקות סקר קבועות משתנה בהתאם למספר גורמים, כגון היסטוריה משפחתית והיסטוריה בריאותית אישית. באופן כללי, מומלץ לאנשים להתחיל בדיקות סקר כלליות בשנות העשרים המוקדמות לחייהם. בנוסף לבדיקות הכלליות נשים צריכות גם לעבור בדיקות גינקולוגיות קבועות וממוגרפיה החל מגיל 40 ומעלה אם יש להן היסטוריה משפחתית של סרטן השד. גברים צריכים להתחיל בדיקות ערמונית רגילות בגיל 50 או מוקדם יותר אם יש להם היסטוריה משפחתית של סרטן הערמונית.


רפואה מונעת בישראל

רפואה מונעת היא היבט חשוב של שירותי הבריאות בישראל. במדינה יש מערכת מקיפה של שירותי בריאות מונעים, הכוללת בדיקות סדירות לסרטן, חיסונים ותוכניות חינוך לבריאות. ישראל הצליחה גם בשליטה במחלות זיהומיות, כמו חצבת, באמצעות תוכנית החיסונים שלה. מערכת הבריאות בישראל מדגישה את חשיבות הרפואה המונעת ומשקיעה באמצעי מניעה להבטחת בריאות האוכלוסייה.


אז מה למדנו מכל זה?

רפואה מונעת היא מרכיב מכריע בשירותי הבריאות המועילים הן למטופל והן למערכת הבריאות הציבורית. זה עוזר לאנשים לשמור על בריאות טובה ולהימנע מההשפעות השליליות של המחלה, תוך הפחתת עלויות שירותי הבריאות ושיפור בריאות האוכלוסייה הכללית. בדיקות סדירות, שמירה על אורח חיים בריא, תזונה נכונה וחיסונים יכולים לסייע באיתור ומניעת מחלות מוקדם, ולשפר את התוצאות הבריאותיות ואת איכות החיים. בישראל, רפואה מונעת היא היבט מרכזי של שירותי הבריאות, תוך התמקדות בבדיקות סדירות, חיסונים וחינוך לבריאות.
* מאמר זה נועד לצורך מידע בלבד ואינו תחליף לבדיקה רפואית או יעוץ רפואי *
264 צפיות0 תגובות

Σχόλια

Βαθμολογήθηκε με 0 από 5 αστέρια.
Δεν υπάρχουν ακόμη βαθμολογίες

Προσθέστε μια βαθμολογία
bottom of page